Listy Natalii Galas i Wiktorii Malinowskiej w Wawelskiej Kapsule Czasu

7 listopada 2018r. Zamek Królewski na Wawelu gościł laureatów konkursu „Listy do przyszłości” realizowanego w ramach projektu „Wawelska kapsuła czasu z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę”.

 

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie listu do kolegi z przyszłości, w którym mieli opisać, jak spędzają czas wolny lub opowiedzieć, co chcieliby robić, gdy dorosną. Z inicjatywy p. Krystyny Kłos uczniowie naszej szkoły przystąpili do twórczego działania.

 

W konkursie wzięło udział 12 300 uczniów z 279 szkół podstawowych. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 900 listów, spośród których jury, obradujące pod przewodnictwem dr. Tomasza Piekota z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego, wyłoniło 100 najlepszych. Wśród nich znalazły się listy napisane przez uczennice klasy IVb – Natalię Galas i Wiktorię Malinowską.

 

Nasze laureatki wspólnie z dyrektorem szkoły p. Agatą Sus oraz nauczycielem języka polskiego p. Krystyną Marcinek wzięły udział w podsumowaniu konkursu.

 

Uroczystość umieszczenia Kapsuły Czasu na terenie Wzgórza Wawelskiego miała niezwykle odświętny charakter. Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy, wzięli udział w zwiedzaniu Zamku Królewskiego na Wawelu i odebrali jedną z trzech wybranych przez siebie nagród rzeczowych; Natalia i Wiktoria wybrały kamerę.

 

Na pokrywie kapsuły umieszczono napis: „Wawelska kapsuła czasu z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, listopad 2018”. Oprócz listów i zdjęć rodzinnych zwycięzców konkursu złożono w niej również listę samych laureatów i ich szkół, ręcznie napisany opis całego przedsięwzięcia, środowe dzienniki, monety będące aktualnie w obiegu, książkę „Wawel – kronika dziejów” oraz medal wojewody małopolskiego przygotowany na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Informacja o całym przedsięwzięciu została odnotowana w archiwach wawelskich. Podano także współrzędne miejsca, w którym została ona umieszczona i prośbę, by otworzyć ją za sto lat. Kapsułę wpuszczono na głębokość 120 cm, czyli poza strefę zamarzania gruntu, aby zapewnić jej bezpieczne warunki.

 

„Listy do przyszłości” to piękny projekt prezentujący marzenia i plany młodych ludzi. Wspaniały pomysł, aby uzmysłowić dzieciom, jak ważny moment przeżywają – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gratulacje dla Natalii i Wiktorii.

 

Zapraszamy do galerii

 

 


Prawa do strony internetowej (c) 2017 Szkoła Podstawowa w Ryglicach | Grafika i tworzenie strony strony internetowe rzeszow używa plików cookies strona internetowa cookies.
Back To Top