Podróże do przeszłości – podsumowanie projektu

„Pamięć o przeszłości świadczy o zaangażowaniu w przyszłość” – te słowa Jana Pawła II stały się inspiracją dla twórców projektu „Podróże do przeszłości”, który w październiku i listopadzie był realizowany w Szkole Podstawowej w Ryglicach.

 

Projekt powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Przyjaźni Dzieciom – Przyjaźni Szkole oraz Grupy Nieformalnej Optymiści, Realiści. Głównym celem tej inicjatywy było promowanie wartości patriotycznych.

 

W celu pogłębiania wiedzy na temat historii Ryglic i Polski odbyły się warsztaty historyczne prowadzone przez grupę rekonstrukcyjną XVI Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Pasjonaci historii opowiadali uczniom o drodze Polaków do niepodległości, prezentowali mundury, broń z okresu I wojny światowej; dzięki tej niecodziennej lekcji przenieśliśmy się do rzeczywistości okresu, gdy na nowo rodził się nasz kraj po 123 latach niewoli.

 

Aby rozwijać kreatywność i talenty uczniów naszej szkoły, zorganizowane zostały 3 konkursy: plastyczny, literacki i na prezentację multimedialną. Miały one jednocześnie skłonić do zastanowienia się nad tym, czym dla młodych rygliczan jest patriotyzm i co wiedzą o swojej ojczyźnie. Pierwszy z nich „Podróż do przeszłości – symbol mojej małej i dużej ojczyzny” przeznaczony był dla najmłodszych, którzy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną – symbol Ryglic lub godło Polski. Nieco starsi uczniowie (klasy IV-VI) zmagali się z zadaniem literackim „Wolna i niepodległa – Polska. Życzenia dla mojej ojczyzny”. Konkurs pod hasłem „Spacer ścieżkami mojego prapradziadka. Gmina z początków XX wieku” to propozycja dla najstarszych uczniów mających przygotować prezentację multimedialną przedstawiającą historię naszej gminy.

 

Ponadto dla wszystkich mieszkańców gminy Ryglice ogłoszony został konkurs fotograficzny „Historia w kadrze”. Należało wykonać zdjęcia ważnych historycznych miejsc znajdujących się na terenie Ryglic lub innych zakątków naszego kraju. Ocenie podlegały zarówno wybór miejsca jak i sposób ujęcia tematu.

 

Wyniki konkursów

 

Konkurs plastyczny “Symbole mojej małej i dużej ojczyzny”, 5 najlepszych prac :

Maksymilian Warzecha

Anna Słowik

Hubert Chrupek

Kevin Warzecha

Emilka Wolska

 

 

Konkurs literacki “Wolna i niepodległa – Polska. Życzenia dla mojej Ojczyzny”:

I miejsce – Lena Marcinek

II miejsce – Natalia Galas

III miejsce – Nina Konieczny

oraz 2 wyróżnienia – Marcelina Kozioł i Julia Chrzanowska.

 

 

Konkurs na prezentację multimedialną “Spacer ścieżkami mojego prapradziadka. Gmina Ryglice z początków XX wieku”:

I miejsce – Kacper Marcinek

II miejsce –  Dominika Pikusa

III miejsce – Duda Kinga

IV miejsce – Miłosz Bień

wyróżnienie specjalne – Brygida Błońska

 

 

Konkurs fotograficzny pt.” Historia w kadrze”:

I miejsce – Jakub Nowak za fotografie pt. ” Poranek u Leśniowskich” oraz “Baumruckówna i Wirtelowie – ryglickie anioły”.

II miejsce – Marcin Nalepka za fotografię pt. „Cmentarz żydowski”

III miejsce – Katarzyna Nalepka za fotografię pt. „Pałac Leśniowskich”

IV miejsce – Joanna Jezior za fotografię “Pałac Leśniowskich zimą” 

Wyróżnienie  –  Mateusz Poznański za fotografię „Drzewo”

 

 

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt.

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego

 

Zapraszamy do galerii


Prawa do strony internetowej (c) 2017 Szkoła Podstawowa w Ryglicach | Grafika i tworzenie strony strony internetowe rzeszow używa plików cookies strona internetowa cookies.
Back To Top