Spotkanie edukacyjne z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca, wraz z Panią Beatą Wojtanowską, pojechaliśmy do Krakowa, by uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Naszą szkołę reprezentowałem ja i moja koleżanka Laura. Towarzyszyli nam też koledzy, harcerze z Bistuszowej.

 

Pociągiem, wczesnym rankiem z pobliskiego Tuchowa wyruszyliśmy do kina Kijów w Krakowie. To tam odbyło się zorganizowane przez Krakowski Instytut Pamięci Narodowej i Kuratorium Oświaty w Krakowie, spotkanie edukacyjne z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Na początek wysłuchaliśmy krótkich wykładów dr. hab. Filipa Musiała i dr. Michała Wenklara.To oni wprowadzili nas w historię tych trudnych czasów. To tutaj dowiedzieliśmy się co się wtedy działo. Z jakimi trudnościami musieli borykać się mieszkańcy naszej ojczyzny. Żołnierze Wyklęci , Żołnierze Niezłomni to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. To ruch niepodległościowy, partyzanci stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. To oni toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Ostatni członek oporu Józef Franczak ps. „Lalek”zginął osiemnaście lat po wojnie 21 października 1963 roku.

 

Dowiedzieliśmy się, że w praktyce większości organizacji upadła na skutek braku reakcji USA, Wielkiej Brytanii, gwarantów postanowień konfederacji jałtańskiej, sfałszowane wybory do sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 roku. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało na Kresach Wschodnich włączonych we wrześniu 1944 do ZSRR. Szczególnie na ziemi grodzieńskiej, wileńskiej. To tutaj NKWD i bezpieka walczyła z konspiracja niepodległościową podstępnymi i bardzo brutalnymi metodami. Wielu ludzi było torturowanych, bitych a także zabijanych. Wielu zostało deportowanych do południowej części Związku Radzieckiego i na Syberię. Dopiero po latach ujawniona cała prawdę.

 

Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy z tego okresu i dla nas Polaków.

 

Po pasjonującej prelekcji obejrzeliśmy fabularyzowany film dokumentalny pt: „Kochankowie Lasu” w reżyserii Arkadiusza Gołębiowskiego. To opowieść o miłości w czasie wojny i pierwszych latach powojennych. Niemiecki nazizm został zastąpiony rosyjskim komunizmem. Tysiące żołnierzy AK, NSZ, WiN, wciąż ukrywało się w lasach. Nie inaczej było na Mazowszu, gdzie opór zbrojny trwał aż do 1954 roku. Właśnie tam rozgrywa się akcja filmu.

 

Po zakończonej, a jakże pouczającej lekcji historii, wyruszyliśmy z powrotem do domu. To był niezapomniany i bardzo ciekawy dzień.

 

Zapraszamy do galerii

 


Prawa do strony internetowej (c) 2017 Szkoła Podstawowa w Ryglicach | Grafika i tworzenie strony strony internetowe rzeszow używa plików cookies strona internetowa cookies.
Back To Top